10532341_576568482475612_541024246516949

שאלות נפוצות

1. האם אתם היחידים בארץ?

 

ישנם בארץ כמה עשרות אנשים העוסקים בעשיית נייר בהיבטים שונים כגון: נייר יצירתי, הדפס על נייר, נייר ואריגה, מיחזור נייר ועוד. כמה מאמני הנייר משתייכים לעמותת אמנים יוצרים ואחרים פועלים במסגרות שונות. אנחנו, "תות-נייר", היחידים הפועלים כבית-מלאכה במתכונת מלאה.

2. מה פירוש השם "תות-נייר"?

 

"תות-נייר" הוא שמו העברי של הצמח PAPER MULBERRY - עץ ממשפחת התותיים אשר קליפתו משמשת לייצור נייר. "תות-נייר" הוא גם שמו של בית המלאכה שלנו לייצור נייר, כיון שזהו חומר הגלם העיקרי בו אנו משתמשים. "תות-נייר" הינו שם רשום של כל מוצרינו. כל המשתמש בשם זה ללא אישורינו, טועה ומטעה.

3. האם אתם מייצרים "נייר אורז"?

 

נייר העשוי מסיבי קליפות בטכניקה יפנית נקרא בטעות "נייר אורז". הנייר הן במזרח הרחוק והן אצלנו לא נעשה מאורז. שם זה השתרש במערב בטעות. ביפן נייר זה ידוע בשם Washi או Kigami.

 

4. האם אתם מייצרים נייר מתות-נייר בלבד?

 

רוב הניירות שלנו עשויים מסיבי תות-נייר בלבד או שילוב של תות-נייר וסיבים אחרים, משום תכונותיו המשובחות, המקנות לנייר חוזק, גמישות, שקיפות ועמידות. כמו כן אנו מייצרים נייר מצמחים אחרים לשימושים ספציפיים כגון: כותנה לנייר ציור, פשתה לנייר לספרים, המפּ לתופי נייר וכן צמחים הנותנים טקסטורות מיוחדות כגון קש, בננה, קנה סוכר ועוד.

5. האם כל הנייר מיוצר מעץ התות נייר שגדל בחצרכם?

 

עץ התות-נייר בחצרנו הוא גדול ומרשים אך משמש בעיקר לנוי ולצילו אנו עורכים את סדנאות הנייר שלנו. לשם ייצור הנייר אנו מגדלים את התות-נייר במטעים הנמצאים באזור זכרון-יעקב ובגליל.

 

6. האם הנייר שלכם ממוחזר?

 

הנייר שלנו עשוי ברובו מסיבי תות-נייר וכן מצמחים אחרים (שאלה 4). עם זאת אנו ממחזרים את הניירות שלנו אשר נפסלו מסיבות שונות או נשארו כשאריות מעשיית אהילים. ככלל אנו לא ממחזרים נייר תעשייתי בגלל החשש מחומרים כימיים הנמצאים בו וכן בגלל הסיבים הקצרים המרכיבים אותו. אך במידה ויש בקשה לסדנת מיחזור בהחלט אפשר להשתמש בשאריות נייר תעשייתי.

7. מה ייחודי בנייר שלכם?

 

הניירות שלנו עשויים מחומרים טבעיים בהקפדה על תהליכי הייצור, המעניקים להם חוזק ועמידות; הניירות נטולי חומצה; שילוב של אלמנטים דקורטיביים בנייר מקנים לו יופי; סיבים מצמחים שונים יוצרים מרקמים מיוחדים; כמו כן אנו משתדלים לייצר נייר לפי דרישות מיוחדות כגון עובי, שקיפות, גודל, גוון וכו'.

8. האם הנייר שלכם "נטול עץ"?

 

המונח "נטול עץ" (כמו "נייר אורז"- שאלה 3) הוא מטעה ומקורו היסטורי. כאשר החלו לייצר נייר מעץ במאה ה-19, רצו להבדילו מהנייר המשובח שיוּצר עד אז במערב מסיבי כותנה ופשתה. כיום מונח זה בא לציין נייר אשר בתהליך כימי מפיקים רק את מרכיב הסיבים מהעץ. אנו לא כורתים עצים לשם ייצור הנייר, לפיכך המונח נטול עץ (tree free) מתאים לנייר שלנו.

 

9. האם יש קשר בין עצי התות בדרך היין לתות-נייר?

 

כאשר הברון חיפש מקורות תעסוקה למתיישבי זכרון-יעקב, הוא חשב בנוסף על גידול ענבים ליין, גם על גידול עצי תות לתעשיית משי (ובראש-פינה אף הוקם מפעל). אך מה ששרד מרעיון זה הם רק כמה עצי תות זקנים במושבה. הזן שאנו מגדלים הוא תות מיוחד שמקורו במזרח הרחוק ונקרא בעברית תות-נייר, הוא אינו מניב פרי ומגדלים אותו בגלל איכות הסיבים שלו.

10. למה בזכרון-יעקב?

 

בחרנו להקים את בית המלאכה בזכרון יעקב בשל הנוף, האוויר, המיקום והאווירה.

 

11. האם אתם עדיין נהנים לעשות נייר?

 

עשיית נייר היא בשבילנו פרנסה אך גם דרך חיים, כבר יותר מ-30 שנה. אנו מנסים לפתח ניירות חדשים ושימושים נוספים לנייר כדי לשמור על עניין וגם הנאה. מדרך הטבע יש ימים יותר או פחות מהנים, אך תמיד שומרים על אופטימיות!

12. אז איך עושים נייר?

 

קשה לתת מרשם מהיר להכנת נייר אך, בסדנאות שלנו תוכלו ללמוד!

13. האם זה כמו פפירוס?

 

פפירוס מייצרים במצרים מצמח גומא הפפירוס בשיטה עתיקה בת 4000 שנה. בשיטה זו מניחים רצועות של גבעולים שתי וערב ולוחצים לקבלת משטח. אנו עובדים בשיטה הסינית אשר ממנה התפתח הנייר היפני וגם הנייר המערבי והתעשייתי.

14. האם תות-נייר הוא נייר אורגני?

 

אנו עושים הכל כדי שהמוצר שלנו יהיה כמה שיותר טבעי, החל בשיטות גידול הצמח ועד ייבושו בשמש. להלבנה אנו משתמשים במי חמצן אשר לא פוגעים בסיבים או בסביבה. כאשר יש שימוש בכימיקלים אנו עושים הכל כדי להשתמש במינון הנמוך ביותר האפשרי.

15. איך שומרים ומנקים את אהילי הנייר?

 

אהילי נייר (כמו בני אדם) לא מחזיקים לעד אך בטיפול נכון אפשר להאריך את חייו. חשוב לנקות את האהיל מידי פעם במטלית יבשה או מברשת נוצות. האבק ששוקע על הנייר חודר לתוכו ומחליש אותו. במידה והנייר נקרע ניתן להביא את האהיל אלינו לתיקון.

16. כמה זמן הנייר מחזיק מעמד?

 

בתנאים אופטימליים של לחות ואור, הנייר מחזיק מעמד עשרות שנים. חשיפה לחום של מנורה, אבק, פיח, חומציות באויר וכו' מקצרים את חייו. מנסיון, אהילי הנייר שלנו מחזיקים 5-10 שנים בטיפול נכון (שאלה 15). ניירות לציור ולשימור מחזיקים מספר רב יותר של שנים.

17. אפשר לחיות מזה?

 

כאשר יזהר נסע ליפן מתוך מטרה ללמוד לעומק את עשיית הנייר, אמר לו Bob Leslie (הפטרון של סדנת הנייר בבאר-שבע בה הוא למד) כי מעשיית נייר אי אפשר להתעשר, אך אפשר להנות, ואכן הצלחנו להגשים חלום ולהקים בית מלאכה. כדי להגדיל את מעגל לקוחותינו, הקמנו אתר זה. 

18. האם האהילים בנחלת בנימין שלכם?

 

בשנים האחרונות החל יבוא מסיבי של נייר מהמזרח הרחוק במחיר זול ואיכות לא גבוהה. הנייר ומוצריו הנמכר בחנויות הוא לא מתוצרת שלנו. את הניירות ומוצרי הנייר של תות-נייר ניתן לרכוש אך ורק בזכרון יעקב ישירות מאיתנו. כל המוכר נייר בשם "תות-נייר", טועה ומטעה. 

39 Hameyasdim St.  Zichron-Ya`akov 3091073   Israel
Opennig Hours
Sun - Thur  10:00 - 17:00

Friday  10:00 - 15:00

 

© 2020 by Tut Neyar

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube